Zaznacz stronę

Gdy dojdzie do uszkodzenia dysku, tracimy dostęp do danych. Odzyskanie ich w takiej sytuacji może być kosztowne, ale czy warto ryzykować ich bezpowrotną utratę przy wykorzystaniu  niesprawdzonych metod lub porad z internetu?

Wstęp

Dyski twarde które są powszechnie wykorzystywane w laptopach, serwerach, komputerach, serwerach NAS czy rejestratorach telewizji przemysłowej i monitoringu zużywają się jak każde urządzenie elektroniczne lub mechaniczne. Do awarii może dojść w każdej chwili a jedyne co nas może przed tym zabezpieczyć to kopia zapasowa, którą powinniśmy wykonywać tak często jak to możliwe.

Gdy już dojdzie do awarii dysku możemy obrać dwie drogi:

 1. Powierzyć dysk profesjonalnej firmie zajmującej się odzyskiwaniem danych, która przy pomocy specjalistycznego sprzętu przeprowadzi proces diagnostyczny i dobierze optymalny tryb postępowania. Takie rozwiązanie daje nam przede wszystkim dużą skuteczność oraz bezpieczeństwo. Zobacz: TOP 3 laboratoria odzyskiwania danych
 2. Możemy też skorzystać z porad w internecie, zatrudnić znajomego informatyka i fakt, zaoszczędzić w około 30% kilkaset złotych. Prawda jest jednak okrutna i musimy ją tu napisać. W Polsce jest około 20 firm dysponujących profesjonalnym sprzętem do odzyskiwania danych oraz wiedzą pozwalającą na skuteczne odzyskiwanie danych. Pozostałym osobom udaje się raz na jakiś czas coś odzyskać, ale są to zlecenie, które kosztują do 1000 zł. Nie ma szans aby bez doświadczenia i sprzętu odzyskać dane zz dysków z uszkodzonym firmware’m lub awariami mechanicznymi.
odzyskiwanie danych

Objawy uszkodzonego dysku Twardego

Dyski twarde w odróżnieniu od nowszych dysków SSD dają często przed awarią charakterystyczne objawy, których nie należy bagatelizować:

 1. Spowolnienie pracy laptopa lub komputera
 2. Częste kalibracje które dźwiękiem przypominają grzechotanie
 3. Długie otwieranie się katalogów
 4. Długi czas kopiowania plików
 5. Spowolnienie działania przeglądarki internetowej
 6. Zawieszanie się systemu operacyjnego

Gdy dojdzie już do uszkodzenia dysku twardego tracimy dostęp do danych a objawy są następujące:

 1. Dysk wydaje dźwięki jak klikanie, cykanie, gruchotanie
 2. Dysk rozkręca się i wyłącza
 3. Laptop lub komputer wchodzi automatycznie do BIOS’U
 4. Podczas startu systemu komputer się resetuje
 5. Kręci się kółko Windows a system nie ładuje się do końca
 6. Widać katalogi i pliki ale nie można nic skopiować
 7. Słychać głośny dźwięk z dysku ale system się nie uruchamia

Diagnoza uszkodzonego dysku twardego

Diagnostyka i dobranie odpowiednich procedur ma największy wpływ na cały proces odzyskiwania danych. W odróżnieniu od ogólnie dostępnych programów, profesjonalne narzędzia do odzyskiwania danych już w trakcie sprawdzania dysku mogą kopiować sektory i zabezpieczać dane. Dodatkowo pracują na poziomie serwisowym poza systemem operacyjnym co odciąża uszkodzony dysk i ogranicza możliwość powstania dodatkowych uszkodzeń.

W domowych warunkach lub w zwykłych serwisach komputerowych po podłączeniu dysku to system zarządza dostępem do niego i próbuje za wszelką cenę w pierwszej kolejności załadować bazę plików i katalogów. Wiele poradników zaleca użycie darmowych programów do skanowania i naprawy dysków twardych, ale pracując w tym zawodzie możemy jednoznacznie napisać, że jest to najgorsze co można zrobić jeśli na dysku znajdują się ważne pliki. Te darmowe rozwiązania skanują dysk sektor po sektorze niezależnie od tego czy uszkodzony jest firmware, głowice czy zdegradowane są talerze dysku. Takie postępowanie prowadzi do kolejnych uszkodzeń na talerzach i często raport który dostajemy na końcu jest już nie aktualny a z 1000 uszkodzonych sektorów jest już kilka milionów.

Przy użyciu profesjonalnych narzędzi te kilka milionów sektorów można było z automatu skopiować, i jest to często wiele informacji o położeniu plików

Gdy dyski pracują w systemach RAID lub serwerach NAS dochodzi kilka dodatkowych problemów, a mianowicie awaria jednego dysku, a właściwie raport z systemu ze jakiś dysk został uszkodzony często jest tylko wstępem do problemów. Do naszego laboratorium często trafiają macierze RADI, z których wypadł jeden dysk, ale tak naprawdę wszystkie są już na skraju żywotności. Podejmowane przez administratorów próby odbudowy takich macierzy kończą się prawdziwymi problemami.

Podsumowanie

Jeśli więc na naszych dyskach mamy ważne dane warto robić kopie zapasowe. Gdy jednak kopii nie ma a dojdzie do uszkodzenia dysku warto skorzystać z profesjonalnej firmy która sprawdzi dysk oraz dobierze odpowiednie postępowanie.

Zapraszamy do naszego laboratorium na bezpłatną wycenę bez względu na Państwa decyzję.