Zaznacz stronę

Jednym z dysków SSD, który dość często trafia na odzyskanie danych do naszego laboratorium jest ADTA SP900NS38 w pojemnościach od 128GB, 256GB i 512GB.

Dysk jest oparty o kontroler SANDFORS, z którego odzyskiwanie danych jest w wielu przypadkach wręcz nie niemożliwe. Producent tego kontrolera wymyślił, że zarówno firmware jak i dane użytkowników będą szyfrowane, co w przypadku awarii sprawia ogromne kłopoty.

Jak do tej pory udało nam się opracować rozwiązanie umożliwiające odzyskanie danych z dysku ADATA SP900NS38 w przypadku niektórych usterek.

Uszkodzenia tego dysku często objawiają się w następujący sposób.

  • Dysk jest widoczny w biosie ale systemu nie można uruchomić
  • Komputer zawiesił się podczas normalnej pracy, a po zresetowaniu dysk już nie jest widoczny
  • Laptop wyświetlił Blue-Screan i dysk przestał działać

Większość awarii jakie spotykamy w dyskach SSD jest związana z uszkodzeniami kości pamięci, co przekłada się na brak możliwości zaczytania firmware’u przez kontroler dysku SSD i przejście w stan zawieszenia. W przypadku awarii dysku SSD bardzo ważne jest aby jak najszybciej odłączyć go od zasilania i przekazać profesjonalnej firmie w celu diagnozy i odzyskania danych.

Jak pokazuje nasze doświadczenie z tymi dyskami, klienci którzy od razu po awarii dostarczą dysk maja ponad 90% szans na odzyskanie danych. Wśród osób, które samodzielnie podejmują próby odzyskania danych często uszkodzeniu ulegają całe kości pamięci, a odzyskanie danych jest wtedy nie możliwe.

Odzyskiwanie danych z dysków SSD wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu, którego w domowych zasobach lub w serwisach komputerowych nie ma. Są to drogie urządzenia i są na wyposażeniu niewielu firm w Polsce. Jeśli Państwa dane są cenne, zachęcamy do skorzystania z naszych usług oraz na bezpłatną analizę i wycenę.