Zaznacz stronę

U większości użytkowników cały czas dominuje przekonanie, że ich dane są przechowywane na twardym dysku i są tam bezpieczne niezależnie od tego co będzie się z tym dyskiem robiło. Wyobrażenie polega przeważnie na tym, że jest on zamkniętym pudełkiem, które przechowuje dane. Jest to dosyć tanie urządzenie, więc pewnie nieskomplikowane i mało kto dopuszcza możliwość wystąpienia awarii.

Brak podstawowej wiedzy o zasadzie działania dysku, o jego konstrukcji oraz niewłaściwe użytkowanie, niestety często doprowadza do utraty dostępu do zawartych na nim, danych.

Oto kilka rzeczy, których nie powinno się robić z dyskiem HDD.:

– niezależnie czy dysk pracuje czy nie. Nie powinno się go narażać na wstrząsy i uderzenia

– nie wolno w żadnym razie dociskać jego obudowy

– należy dbać o jego czystość i wentylację

– nie narażać na wysokie temperatury. Użytkować w dobrze wentylowanym miejscu.

– A już pod żadnym pozorem nie wolno go otwierać

W dalszej części artykułu postaram się wyjaśnić – dlaczego. Czyli jak działa dysk HDD.

Dysk HDD wykorzystuje ferromagnetyczne właściwości stopów metali którymi pokryte są wirujące wewnątrz talerze, na których fizycznie zapisane są nasze pliki.

Ferromagnetyk napylony na specjalnej powierzchni umożliwia przechowywanie kierunkowo namagnesowanych sektorów magnetycznych.

 Cały zespół elementów mechanicznych  jest zamknięty w pyłoszczelnej, dobrze filtrowanej, obudowie. Wbudowane filtry mają zapewnić sterylność wnętrza, a otwory technologiczne wyrównać ciśnienie. Nawet odrobina kurzu, dużo mniejsza od średnicy włosa, może zniszczyć ten mechanizm.

Innym ważnym elementem tego złożonego mechanizmu dysku, jest ramię głowicy. Na nim zamontowane są miniaturowe głowice i wzmacniacze sygnału. Ramiona umożliwiają pracę głowic nad każdym z talerzy. Na ramieniu znajduje się też serwomechanizm, który odpowiada za szybkie i dokładne pozycjonowanie ramion z głowicami nad odpowiednim miejscem talerzy. Mechanizm ten musi być ultralekki i bardzo dokładny ze względu na rozmiary domen magnetycznych na talerzach.

Każdy dysk HDD posiada też moduł elektroniki. Jest on zamontowany na zewnątrz poza komorą mechanizmów. Ten moduł można by porównać do mikrokomputera. W dużym uproszczeniu jest to mikrokomputer obsługujący wszystkie operacje wykonywane przez dysk. Ma swój system operacyjny, pamięć, procesor i pobiera oprogramowanie ze strefy serwisowej, znajdującej się na talerzach dysku.

W chwili podłączenia zasilania do dysku najpierw startuje procesor sygnałowy który wykonuje sekwencje zapisane w oprogramowaniu wewnętrznym dysku. W ich wyniku zostaje uruchomiony silnik i zaczynają wirować talerze. Są one rozkręcane do momentu osiągnięcia odpowiedniej prędkości. Wtedy zostaje uruchomiony mechanizm pozycjonowania ramion, który przesuwa je nad zadany obszar talerza gdzie znajduje się Strefa Serwisowa zawierająca unikatowe dane wewnętrzne samego nośnika.

Odpowiednia prędkość obrotowa talerzy jest konieczna do wytworzenia odpowiedniego ciśnienia pod głowicami. Ta poduszka powietrzna unosi je nad talerzami na minimalnej wysokości pozwalającej odczytywać i zapisywać dane na talerzach. Poduszka ta nie dopuszcza do ich fizycznego kontaktu.

Odczytanie odpowiednich modułów strefy serwisowej jest niezbędne do dalszej pracy dysku, gdyż w tych modułach są zapisane fabryczne informacje o konkretnym nośniku: jak model, nr seryjny, fizyczny translator dysku, lista błędnych sektorów oraz parametry pracy głowic.

Po wykonaniu tych wszystkich czynności dysk przechodzi w stan gotowości i jest rozpoznawany przez komputer.

Zapis i odczyt odbywa się poprzez zmianę natężenia pola magnetycznego głowicy, która magnesuje ferromagnetyk lub odwrotnie jeżeli dane są odczytywane.

Uszkodzenie tego skomplikowanego mechanizmu jest praktycznie nie  do naprawienia. Parametry dysku są tak precyzyjne i tak indywidualne, że nie ma możliwości naprawienia dysku nawet przez wyspecjalizowane serwisy. Dane z dysku można odzyskać uruchamiając go w trybie serwisowym. Odczytuje się wtedy sektor po sektorze z każdego talerza. Bez specjalistycznego sprzętu, nie da się tego wykonać.

Jak widać nie ma sensu próbować nawet zabierać się za naprawę dysku samodzielnie. Może się to skończyć bardzo źle. W najlepszym przypadku pogorszeniem stanu dysku i zwiększeniem kosztów odzyskiwania, a w najgorszym danych może się w ogóle nie dać już odzyskać.

Jeśli mają Państwo problem z dostępem do danych zapraszamy do naszego laboratorium na bezpłatną wycenę.