Zaznacz stronę

Rynek usług odzyskiwania danych można podzielić na dwie kategorie: Profesjonalne i wszystkie inne. W dobie internetu oraz specjalistów od wszystkiego może być trudno odróżnić przeciętny serwis komputerowy od profesjonalnej firmy, dysponującej zapleczem oraz doświadczeniem.

W tym artykule postaramy się przybliżyć w jaki sposób można odróżnić profesjonalistów od całej reszty.

W wielu przypadkach po utracie danych, pierwsze co robimy to pytamy „google” gdzie te dane odzyskać. Dostajemy listę odnośników i lądujemy na kilku stronach internetowych. Już w tym miejscu możemy sprawdzić kila rzeczy:

  1. Od kiedy firma jest na rynku. Powinniśmy wybierać firmy które są na rynku wiele lat. Jeśli firma jest na rynku dziesięć lub tak jak Megaserwis S.C. (właściciel marek: All Data Recovery, Centrum Napraw Laptopów, Raid Recovery LAB czy Data Recovery LAB) ponad 20 lat, świadczy to o ich doświadczeniu oraz wzbudza zaufanie
  2. Sprawdźmy co jest na stronie napisane i w jakim stylu. Jeśli strona jest napisana łamaną polszczyzną a zdania kleją się jak masło maślane warto się zastanowić kto za tym stoi.
  3. Sprawdźmy o czym są artykuły na blogi i czy są opisy przypadków odzyskiwania danych. Jeśli widzisz tylko jakieś przeklejone z internetu porady czy instrukcje obsługi programów do odzyskiwania danych zastanów się 5 razy. Jeśli znajdziesz opisy przypadków, konkretne informacje i porady można przyjąć, że firma wie co robi
  4. Sprawdź dane kontaktowe. Milion pinesek na mapie nie świadczy o wielkości firmy. Zastanów się kogo by było stać na utrzymanie dziesiątek lub setek punktów i ile musiałby tam kosztować usługi aby to wszystko opłacić. Większość firm działających na Polskim rynku ma jedną lub dwie fizyczne lokalizacje. Koszt wyposażenie serwisu jest tak ogromny że utrzymanie dziesiątek fili jest po prostu nie możliwe. Nawet międzynarodowe firmy posiadają tylko punkty odbioru, a zlecenia wykonują w centralnych laboratoriach.
  5. Zadzwoń i spytaj. Sprawdź czy rozmowa jest rzeczowa.
  6. Najlepsi oferują wycenę za darmo – kto ma wysoką skuteczność nie musi zarabiać na wycenach
  7. Prawdziwe laboratorium jest w stanie wykonać wycenę od ręki. Nie ma sensu przyjmować dysku i trzymać klienta w niepewności. Duże laboratorium jak nasze zawsze znajdzie parę minut na podłączenie dysku, sprawdzenie logów serwisowych i wycenę od ręki. Robiąc setki zleceń rocznie doświadczenie plus sprzęt dają taką możliwość.
  8. Sprawdź ofertę firmy. Zobacz jakie usługi oferują. Czy nie boją się ciężkich zleceń z usterkami mechanicznymi.

Odzyskiwanie danych to proces i rożni się w zależności od nośnika oraz rodzaju uszkodzenia. Ilość możliwości awarii jest naprawdę duża a w wielu przypadkach tylko odpowiednia technologia i profesjonalne programy zapewnią sukces.

Ilość danych jakie obecnie produkujemy naraża nas na wiele problemów w przypadku awarii i utraty do nich dostępu. Dane przechowujemy na dyskach, dyskach SSD, smartfonach, serwerach, NAS, oraz wielu innych urządzeniach. Często niestety brak kopii zapasowych prowadzi do wymiernych strat finansowych gdy dojdzie do awarii. Nie ma tak naprawdę bezpiecznego w 100% rozwiązania o czym przekonali się klienci firmy hostingowej OVH, której spłonęła serwerownia w 2021 roku.

Wiele osób zakłada możliwość awarii pojedynczych nośników ale nie całych serwerowni.

Podsumowanie

Gdy dojdzie do utraty danych, najważniejsze to nie panikować i nie podejmować pochopnych decyzji. Możemy poświęcić kilka minut na zastanowienie się oraz wybór firmy, której powierzymy nasze dane.