Zaznacz stronę

W normalnych warunkach, gdy wszystko jest sprawne, po podłączeniu dysku zewnętrznego do portu USB laptopa lub komputera system rozpoznaje nowe urządzenie i montuje je nadając mu literę. Możemy wtedy przeglądać, zapisywać i usuwać pliki. Tak samo powinien zachować się gdy sprawny dysk podłączymy do portu SATA.

Gdy dysk twardy, zewnętrzny – przenośny jest uszkodzony po podłączeniu go do portu USB komputera mogą zdarzyć się różne niepokojące objawy, jak: samoczynny reset, zawieszanie się, brak możliwości przeglądania i kopiowania plików. Uszkodzony dysk może wydawać dziwne głośne dźwięki, ale nie musi.

W takiej sytuacji wiele osób zaczyna się zastanawiać jak odzyskać dane z uszkodzonego dysku, którego nie widzi komputer lub nie można z niego nic skopiować. W tym artykule postaramy się przybliżyć ten proces.

specjalna elektronika do diagnozy dysków Western-Digital
specjalna elektronika do diagnozy dysków Western-Digital
  1. Diagnoza – Aby zdiagnozować uszkodzony dysk musimy go podłączyć do specjalnego kontrolera, który w trybie serwisowym pozwoli nam na komunikację i odczyt niezbędnych informacji. Wiele nowych dysków wymaga jednak zmiany elektroniki na serwisową lub modyfikacji elektroniki aby komunikacja techniczna była możliwa.
  2. Dobór procedur – w zależności od sytuacji jaką zastaniemy w dysku musimy dobrać odpowiednie postępowanie. Dla mało doświadczonej osoby łatwo jest pomylić usterki firmware’u z uszkodzeniem głowic szczególnie w niektórych modelach dysków. Western-Digital czy Seagate
  3. Naprawa uszkodzeń – W tym miejscu musimy wyraźnie zaznaczyć, że naprawa dysku, który uległ uszkodzeniu jest praktycznie nie możliwa. Jego uruchomienie w warunkach laboratoryjnych to jedno, a skuteczna naprawa dysku, tak aby klient mógł go bezpiecznie używać to zupełnie inna sprawa.
  4. Kopiowanie danych – tu też odbywa się to inaczej niż wyobraża to sobie przeciętny użytkownik komputera. Dla użytkownika kopiowanie danych to wybór plików lub folderów, które będziemy kopiować na inny nośnik. Dla profesjonalistów kopiowanie dysku to przeniesienie wartość każdego sektora dysku na inny nośnik, aby po zabezpieczeniu obrazu dysku można było przystąpić do analizy.
  5. Analiza braków i naprawa systemu plików – ten etap odzyskiwania danych z uszkodzonych dysków, to prawdziwa sztuka. Informacje o położeniu plików ich nazwach i ścieżkach dostępu są przetrzymywane w różnych miejscach na dysku i zależą od systemu plików. W tym miejscu musimy je wszystkie skompletować i ułożyć tak, aby można było uzyskać strukturę plików i katalogów pozwalającą na wykopiowanie ich na nowy dysk klienta.

Jak widać odzyskanie danych z uszkodzonego dysku to skomplikowany temat. Aby osiągnąć zamierzony efekt należy dysponować wyposażeniem oraz doświadczeniem. Prawda jest tak, że każdy dysk to inna konstrukcja, inny firmware i inne procedury diagnostyczne. W razie awarii zapraszamy na bezpłatną wycenę.