Zaznacz stronę

Każdego dnia odbieramy dziesiątki telefonów z pytaniem o możliwość odzyskania danych oraz o cenę usługi. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że rozrzut cen jest bardzo duży, i że przez telefon nie da się zrobić wyceny.

W tym artykule postaramy się przybliżyć od czego zależy cena usługi odzyskiwania danych oraz co składa się na koszty.

Czym jest odzyskiwanie danych?

Jest to proces który ma na celu przywrócenie dostępu do plików klienta z uszkodzonych nośników lub macierzy RAID. Każde urządzenie jest inne – pendrive, karta pamięci, dysk twardy, dysk SSD czy macierz RAID składają się z dziesiątek elementów oraz wewnętrznego oprogramowania. Każdy z nośników występuje w dziesiątkach tysięcy modeli i konfiguracji. Przy wykorzystaniu specjalistycznych narzędzi do diagnostyki możemy określić zakres pracy potrzebnych do odzyskania danych.

Z punktu widzenia klienta każda awaria nośnika kończy się brakiem dostępu do danych. My musimy każdy taki przypadek rozłożyć na czynniki pierwsze i zdiagnozować faktyczny problem. Po analizie problemu często mamy jedno podejście do uruchomienia uszkodzonego nośnika, bo każdy błąd może skutkować kolejnymi problemami. Spróbujmy więc opisać od czego może zależeć cena odzyskiwania danych w zależności od nośnika.

Cena odzyskiwania danych z dysku twardego HDD lub USB

W dyskach twardych zarówno do laptopów, komputerów jak i w tych przenośnych czy zewnętrznych rozróżniamy 3 główne rodzaje uszkodzeń.

Uszkodzenia mechaniczne – są to przede wszystkim awarie głowic dysku lub jego silnika. Najczęściej występują w wyniku wstrząsów lub upadku, szczególnie podczas pracy. Ceny usług odzyskiwania danych z dysków uszkodzonych mechanicznie wąchają się przeważnie od 1000 do kilku tysięcy złotych i zależą od pojemności dysku, jego producenta oraz ilości dostępnych modeli na rynku. Bywa czasem, że zakup odpowiednich części może spowodować duży wzrost ceny. Dzięki temu, że pracujemy w zawodzie odzyskiwania danych od 1997 roku, zgromadziliśmy pokaźny magazyn dysków na części i dzięki temu możemy ograniczyć koszty usług.

Uszkodzenia elektryczne – są to bardzo popularne awarie dysków twardych. Najczęściej występują w dyskach zewnętrznych po błędnym podłączeniu zasilania. W wielu przypadkach udaje się odzyskać dane z takich uszkodzeń  do 1000 zł, choć przy niektórych modelach lub dyskach o dużych pojemnościach cena może dojść do dwóch lub trzech tysięcy.

Usterki firmware –u – są to uszkodzenia wewnętrznego oprogramowania, które steruje pracą dysku. Do naprawy takiego dysku wymagane jest specjalistyczne i bardzo drogie oprogramowania, które potrafi współpracować z dyskiem na poziomie serwisowym. Usterki tego typu bardzo często są mylone z problemami mechanicznymi, głównie przez mało doświadczone osoby lub małe serwisy komputerowe. Cena takiej usługi może się wahać od kilkuset złotych do kilku tysięcy i zależy od stopnia skomplikowania awarii.

Cena odzyskiwania danych z dysku SSD

Dyski SSD stały się już codziennością. Są często stosowane w komputerach, laptopach,serwerach czy macierzach RAID. Odzyskiwanie danych z dysków SSD wymaga bardzo drogiego i specjalistycznego oprogramowania. W większości przypadków dyski SSD mają uszkodzone kości pamięci co sprawia, że kontroler wprowadza dysk w stan zawieszenia i wyłącza dostęp do danych użytkownika.

Cena usług odzyskania danych z dysku SSD jest zależna od rodzaju kontrolera, pojemności dysku, ilości kości pamięci a najbardziej od ilości błędów w tych ościach pamięci. Pełną listę obsługiwanych dysków SSD znajdą Państwo tu. W wielu przypadkach dane udaje się odzyskac w zakresie od 1500 zł do 10000 zł .

Cena odzyskania danych z macierzy RAID oraz serwerów NAS

Macierze RAID to temat rzeka. Ilość problemów z jakimi spotykają się nasi klienci rośnie proporcjonalnie do ilości użytych dysków oraz pojemności macierzy. Z małych serwerów NAS oraz macierzy RAID do kilku dysków można odzyskać dane już od 1000 zł lecz przy dużych macierzach cena może poszybować w dziesiątki tysięcy.

Jak już pewnie zdążyli się Państwo zorientować, cena usług odzyskiwania danych może być bardzo różna a rozstrzał jest ogromny. Dla każdego klienta oferujemy bezpłatną analizę i wycenę niezależnie od decyzji. Wyjątkiem są tu niektóre zlecenia po innych serwisach.