Zaznacz stronę

Backup, inaczej kopia zapasowa to najlepszy przyjaciel każdego użytkownika komputerów. Pozawala nam w razie awarii na przywrócenie danych, bez konieczności ich odzyskiwania, w szybki i tani sposób. Ponieważ to pojęcie jest często mylone lub źle interpretowane postaramy się przybliżyć w tym artykule o co tak naprawdę chodzi.

Backup czy nie Backup?

Pojęcie kopi zapasowej (Beckup) jest często mylnie interpretowane i to nie tylko przez prywatnych użytkowników ale również przez informatyków, których zadaniem jest dbałość o bezpieczeństwo danych firm i instytucji, w których są zatrudnieni. Mimo to pojęcie kopii zapasowej jest często mylone z:

Macierzą RAID – fakt, że macierze RAID 1, RAID 5, RAID 6 są systemami nadmiarowymi i pozwalają na dostęp do danych mimo awarii pojedynczych dysków, to nie są one kopią zapasową. W przypadku np. awarii zasilania, uszkodzenia wielu dysków, ataku hakera, zawirusowania czy świadomego działania wkurzonego pracownika nie mają szans przetrwać, o czym przekonał się już nie jeden informatyk.

Archiwizacją danych czyli ich uporządkowaniem i skatalogowaniem. Częstym przykładem może być tu zakup dysku przenośnego i zgranie tam danych ze wszystkich laptopów lub komputerów, bo np. część z nich zostaje oddana, sprzedana lub utylizowana.

Jeszcze innym aspektem który często jest mylony z kopią zapasowa jest trzymanie różnych wersji plików w tym samym miejscu. Jako przykład możemy tu podać np. kopie baz danych z programów księgowych, które bardzo często są robione po zamknięciu programu ale zapisywane są w tym samym miejscu co serwer bazy danych

Musimy tu jasno zaznaczyć – Do póki dane są trzymane na jednym nośniku lub w obrębie jednego systemu nie ma mowy o kopi zapasowej a jedynie o replikacji lub archiwizacji danych.

Czym więc jest Backup – kopia zapasowa?

Backup to innymi słowy kopia danych wykonana w danym momencie na inny nośnik, który jest całkowicie odłączony od bieżącej infrastruktury informatycznej i przechowywany w bezpiecznym miejscu.

Kopią zapasową nie jest na pewno dysk lub macierz która cały czas jest podłączona do systemu w którym pracujemy.

Kolejnym warunkiem który musi spełniać kopia zapasowa jest cykliczność jej wykonywania. Co nam po kopi danych, gdy dojdzie do awarii a jest ona robiona raz na rok. Wiele firm w takiej sytuacji mogła by zbankrutować. W zależności od ważności danych i częstotliwości ich aktualizacji kopie zapasowe powinny być wykonywane w regularnych, dostosowanych do sytuacji, odstępach czasu.

Czemu kopia zapasowa jest tak ważna?

Backup jest bardzo ważny, ponieważ kiedy dojdzie do awarii, a z doświadczenia jakie mamy, prędzej czy później to się stanie, będzie można szybko odzyskać dane, a koszty tego będą niewielkie. Nieszczęścia chodzą w informatyce parami, a zgodnie z prawem Marphy’ego, drobna awaria często przeradza się w katastrofę o czym możecie poczytać na stronach poświęconych odzyskiwaniu danych: https://www.rrl.com.pl/blog , https://centrumodzyskiwaniadanych.pl/blog/ i wielu innych.

Jakie są rodzaje backupu?

Backup z punktu widzenia miejsca przechowywania danych możemy podzielić na dwa rodzaje:

  • Backup lokalny – to skopiowanie danych na dysk CD-R, Pendrive, dysk zewnętrznych lokalny serwer plików NAS lub serwer danych.
  • Backup w chmurze – to skopiowanie danych na wykupione miejsce w przestrzeni danych jakiejś firmy np. Google, Microsoft, Amazon ….. Wymaga on dobrego połączenia internetowego szczególnie przy przesyle dużych ilości danych.

Z punktu widzenia ilości kopiowanych danych możemy rozróżnić 2 główne rodzaje kopii zapasowych:

  • Backup pełny – jest to kopiowanie wszystkich danych za każdym razem gdy wykonujemy kopię zapasową. Przy dużych ilościach danych jest on bardzo nieefektywny i wymaga odpowiednio dużych przestrzeni dyskowych, często kilkukrotnie większych niż liść posiadanych danych. Z drugiej strony jest bardzo bezpieczny
  • Backup przyrostowy – polega na wykonaniu jednego backupu pełnego i czasowego kopiowania plików które są nowe lub uległy modyfikacji. Ogranicza ilośc potrzebnego miejsca, ale jest kłopotliwy w zarządzaniu przy częstych zmianach plików.