Zaznacz stronę

Dyski twarde to nośnik danych, z których odzyskaliśmy już ogromne ilości plików klientów. Każdego dnia otrzymujemy wiele zapytań o możliwość odzyskania danych z uszkodzonego dysku twardego.

W naszej ofercie znajdą Państwo pełen zakres usług w przypadku:

  • Uszkodzenia głowic dysku
  • Uszkodzenia silnika
  • Awarii elektroniki
  • Częściowego uszkodzenia talerzy
  • Sformatowania
  • Usunięcia danych
  • Zawirusowania
  • Błędów logicznych ( dysk się nie zgłasza lub wyświetla jako partycja RAW)
  • Bad sectorów
  • Wielu innych

Nasz serwis oferuje naprawy dysków Seagate, Western-Digital, Hitachi, Samsung, Toshiba, Fujitsu, Maxtor wykorzystywanych w laptopach, komputerach i serwerach.

głowice dysku twardego
Głowice dysku twardego

Nasze laboratorium

Nasze laboratorium to jedno z najlepiej wyposażonych miejsc na świecie. Posiadamy najnowsze oprogramowanie do pracy w trybie serwisowym. Wiele stanowisk pracy i ogromne doświadczenie, które zbieramy od 1997 roku pozwala nam na odzyskanie danych z niemal każdego dysku, który trafi do naszego serwisu. Duże stoki magazynowe dają nam możliwości skrócenia czasu oraz oszczędność kosztów.

Technicy, którzy zajmują się odzyskiwaniem danych to osoby pracujące w tym zawodzie od dziesięcioleci. Posiadają ogromne doświadczenie i wiedzę z zakresu elektroniki, informatyki, mechatroniki oraz programowania. Połączenie tego wszystkiego = ogromna skuteczność.

Wycena za darmo bez względu na decyzję klienta

Jako, że cena odzyskania danych z uszkodzonego dysku to jedno z najważniejszych zmartwień naszych klientów dla każdego zlecenia oferujemy darmową analizę i wycenę. W wielu przypadkach wyceny wykonujemy od ręki. Własne laboratorium pozwala nam zająć się każdym zleceniem w trybie ekspresowym. W artykule od czego zależy cena odzyskiwania danych dowiedzą się Państwo więcej na ten temat. Ponieważ praca z każdym dyskiem jest inna a ilość różnych możliwości i usterek jest naprawdę duża, zapraszamy na bezpłatną analizę.

Od czego psują się dysk twarde?

Dyski twarde to bardzo delikatne urządzenia. Składają się z silnika, który obraca talerze z dużą prędkością, głowic, które zapisują i odczytują dane, elektroniki, która wraz z wewnętrznym oprogramowaniem zarządza pracą elementów mechanicznych i zawiaduje wymianą danych z komputerem.

Głowice dysku twardego poruszają się w bardzo małej odległości od wirujących talerzy. To sprawia, że jeśli dojdzie do wstrząsów lub upadku dysku podczas pracy, łatwo może dojść do uszkodzenia.

dysk twardy wewnątrz
Widok dysku twardego wewnątrz

Powierzchnia magnetyczna talerzy dysku z upływem lat traci swoje właściwości co potrafi się objawiać dużą ilością BAS SECTOR -ów.

Elektronika dysku składa się z wielu elementów co również z upływem czasu może spowodować awarie.

Do uszkodzenia dysku przyczyniają się głównie:

  • Wstrząsy lub uderzenia podczas pracy
  • Wysoka temperatura pracy
  • Słabe zasilanie

Odzyskiwanie danych z dysku z uszkodzonymi głowicami

Uszkodzenie głowic dysku twardego to jedna z najczęściej występujących usterek. Głowice są bardzo delikatne i skalibrowane ze ścieżkami zapisu i odczytu oraz z informacjami serwo mechanizmu. Uszkodzenia głowic powstają najczęściej w dyskach po upadku oraz w dyskach zewnętrznych i pracujących w laptopach.

Uszkodzenie głowic w dysku objawia się często charakterystycznymi głośnymi dźwiękami jak cykanie, tykanie, brzęczenie lub szlifowanie. Tak uszkodzony dysk nie powinien być podłączany ponieważ łatwo może dojść do uszkodzenia talerzy.

Odzyskiwanie danych z dysku z uszkodzonymi talerzami

Talerze dysku twardego to miejsce gzie tak naprawdę znajdują się dane użytkowników. Jeśli dojdzie do ich uszkodzenia często dochodzi również do uszkodzenia głowic. Do uszkodzenia talerzy dochodzi również gdy dyski otwierane są poza specjalnym, czystym pomieszczeniem i uruchamiane później. Takie sytuacje często zdarzają się gdy za odzyska danych zabierają się osoby bez doświadczenia.

Odzyskanie danych z dysku, w którym talerze są porysowane często jest możliwe, jednak zależnie od położenia plików i rozmiaru uszkodzeń część z nich będzie uszkodzona.

Informatycy i serwisy komputerowe to największe zło jeśli chodzi o odzyskiwanie danych

Aby zrozumieć powagę sytuacji proszę się zastanowić czy powierzyli by Państwo sąsiadowi, który przeczytał kilka porad lub obejrzał na YouTube kilka filmów z operacjami, zoperowanie siebie lub swoich najbliższych. To porównanie obrazuje jakie szkody robią w dyskach osoby, które nigdy nie powinny się tym zajmować.

Każdego tygodnia przychodzą do nas właściciele dysków, które zostały powierzone znajomemu informatykowi. Ponad 50% z tych zleceń nie nadaje się do jakiejkolwiek  dalszej pracy. Przekładane talerze, zgubione oryginalne elektroniki, rysy na talerzach, wytrawienia od tłuszczu z palców powierzchni magnetycznej, pomieszane talerze oryginalnego dysku z częściami innych nośników to tylko niektóre z grzechów.

Naprawa uszkodzonych dysków twardych

naprawa dysku twardego
Naprawa dysków

Praca z uszkodzonymi dyskami wymaga specjalistycznego sprzętu. Najważniejsze to specjalna komora, w której można uzyskać warunki dużej czystości powietrza. Dzięki temu gdy otwieramy dysk nie dojdzie do zanieczyszczenia jego wnętrza.

Kolejny ważny element to narzędzia pozwalające na pracę z dyskami na poziomie serwisowym. Dzięki temu możliwe jest skopiowanie strefy serwisowej dysku, jej modyfikacja lub naprawa. Uszkodzenie strefy serwisowej to częsta przypadłość dysków w których dochodzi do awarii głowic.

Najważniejsza jednak sprawa to doświadczenie. Awaria dysku często pozwala na jedno podejście do jego uruchomienia. To właśnie doświadczenie i wiedza sprawiają, że skuteczność jest wysoka.

Po wymianie uszkodzonych części dysk twardy powinien być podłączony pod specjalny kontroler w celu zaprogramowania i odczytu danych klienta.

Te kilka elementów, o których wspomnieliśmy sprawiaj, że osoby bez doświadczenia nie mają szans na odzyskanie danych z uszkodzonego dysku twardego.